V Ostrovačicích se koná seminář Inovace v údržbě, výrobě a v logistice
18. 4. 2024 Autor: Petr Neckař, petr.neckar@logistika.tv
Logistické procesy musí být provedeny maximálně efektivně a bez chyb. A zde je místo pro automatickou identifikaci. Je potřeba zabezpečit návaznost řady kroků, optimalizovat procesy z hlediska času, nákladů a dostupných zdrojů (lidé, manipulační prostředky, místo, trasy přepravy), minimalizovat chyby, evidovat sériová čísla nebo šarže, místo uložení ve skladu… To je nemyslitelné bez podpory odpovídajícího počítačového systému pro řízení skladu a dopravy.
Hlavní téma: automatická identifikace
Právě zmíněná automatická identifikace byla tématem, na které se zaměřili Kamil Dobřemysl, Tomáš Klouček a Pavel Buřil ze společnosti point.x. Představili nové RFID čtečky od společností Unitech a Honeywell, tématem byla i profilaxe tiskáren (pravidelná údržba, čištění a kalibrace).
Pavel Buřil prezentoval nástroj pro vývoj softwaru metodou LOWCODE, tedy s málem kódu. Vývoj aplikací se pohybuje v řádech týdnů. „Je potřeba méně programátorů, což znamená nižší náklady. Odhaduje se, že 50 procent software se bude vyvíjet prostřednictvím lowcode,“ uvádí Pavel Buřil. Popsal konkrétní příklady: Inventura majetku, Sklad, dále popsal aplikaci Odečty, která byla zpracována pro Teplárnu Kladno. Popsal také zajímavou aplikaci pro Astratex využívanou pro skladování.
Ruční skenery při pickování zvyšují efektivitu skladování
Samo Turanec, zástupce společnosti Proglove, hovořil o ručních skenerech. Zmínil jejich výhody a detailně popsal softwarové a hardwarové řešení. Při vývoji je důležitá ergonomie a velmi nízká hmotnost ručních skenerů od Proglove, které mají jen 39 gramů.
Ruční skener, detail.
Samo Turanec uvedl, že při pickování lze díky ručním skenerům zvýšit efektivitu o 20 až 30 procent oproti využívání klasických čteček.