Automatizovaný vysokohustotní sklad IdeaStorage: úspora času, místa i lidské intervence
7. 6. 2024 Autor: Petr Neckař, petr.neckar@logistika.tv
Dále Marek Maťovčík představil produkt, který implementuje společnost 4IGV, a není všude úplně známý: zarovnávač palet. Je určen pro EUR palety. Jde o efektivní řešení skladování prázdných palet. Slouží ke zefektivnění toku palet. Ve skladu je díky tomu více místa. Navíc operátor neztrácí čas odebíráním palet z horních pozic stohu, palety jsou odebírány zespodu, což šetří čas při manipulacích.
Hustý sklad do posledního kubíku místa
Další část Logistic Day patřila detailnímu představení benefitů českého vysokohustotního plně automatizovaného skladu IdeaStore. O tomto tématu mluvil Tomáš Linhart (integrátor řešení je společnost 4IGV). Tento robotický systém výrazně zvyšuje efektivitu skladování. Tomáš Linhart tedy představil hustý sklad do posledního kubíku místa.
Výška konstrukce je individuální, dle potřeb zákazníka. Sklad může vyrůst až do výšky 9,5 m. Na snímku pohled na předávací místa.
Firma dokáže až 90 % skladu proměnit na funkční logistický systém a zdvojnásobí tak jeho kapacitu. Roboti ve skladu pracují s nasazením zaměstnance roku. Neřeší čas, světlo ani dovolenou, čili úsporu z toho plynoucí jsou jasné. Jeden robot za hodinu zvládne obsloužit až 40 plně naložených boxů. Stávajících i nových.
Vysoká úspora - není potřeba kupovat speciální boxy
Tento hustý sklad se instaluje na míru velikosti každého skladu. Jde o hustou síť hliníkových profilů, ve kterých se roboti pohybují obousměrně. Roboti se vzájemně neblokují, což zvyšuje efektivitu a výkonnost systému.
Sklad může vyrůst až do výšky 9,5 m. Velkou výhodou je, že není potřeba kupovat speciální boxy, lze využít ty, která firma využívá. Sklad se dá rychle upravit dle sezonních požadavků.
Robot automatizovaně pracuje na principu výtahu. Výhoda: lze využít přepravky, které již objednatel má, což znamená obrovskou úsporu.
Roboti, které fungují jako výtahy, unesou až 25 kg nákladu. Dobíjejí se samostatně a pracují 22 hodin denně.
Variabilní je nejen výška, ale i počet předávacích míst
Samostatná část prezentace Tomáše Linharta byla věnována předávacím místům. Počet a umístění předávacích míst je flexibilní. Otevřený stůl umožňuje snadnou manipulaci se zbožím. Plán integrace s řídicím systémem je samozřejmostí.
Zajímavostí je, že hustý sklad je možné postavit i na mezzaninu. Záleží na konkrétních logistických procesech. Součástí předávacích míst je váhová indikace.
Řídicí systém na bázi wi-fi optimalizuje procesy, integruje se s ERP
Co se týče KLT boxů, musí mít podstavu 600 x 400 mm. Výška boxů je variabilní (150 – 420 mm). Roboti umí, jak jsme předeslali, manipulovat s jakým boxy v daných rozměrech. Není tedy nutné kupovat nové, pokud firma boxy má, opatří se jen EAN kódy. Úchytnou desku lze přizpůsobit konkrétnímu typu boxu.
Na workshopu Logistic Day byl dostatek prostoru pro networking. Na snímku uprostřed Pavel Líška, obchodní ředitel společnosti POINT.X.
Řídicí systém na bázi wi-fi předává instrukce robotům, optimalizuje procesy, integruje se s ERP zákazníka. Monitoruje a ukládá data v reálném čase. Financování je navíc možné i z různých dotačních titulů, což integrátor 4IGV také nabízí.
Logistika.Tv byla jediným mediálním partnerem Logistic Day 2024.
Přinášíme další fotografie z této akce:
Pavel Líška, obchodní ředitel společnosti POINT.X.
Tomáš Linhart, IdeaStorage/4IGV.
Logistic Day navštívilo cca 50 posluchačů z řad výrobních firem.
Martin Mlejnek (nezávislý konzultant) a Marek Maťovčík (4IGV).
Na snímku vlevo Radka Zobaníková, Business and marketing manager společnosti 4IGV.